Kontra uratowała zakład w Stalowej Woli


Elektrownia Stalowa Wola, należąca do grupy Tauron,  miała być zamknięta do 2020 roku, a cała załoga zwolniona. Na szczęście tak się nie stanie. Pomogła w tym zakładowa organizacja Kontry. – Zakład był przeznaczony do zamknięcia. Nasz związek podjął rozmowy z prezesami Taurona i prezydentem Stalowej Woli. Udało się wypracować rozwiązania, które będą skutkować ocaleniem zakładu. Zyskaliśmy też zaufanie załogi – obecnie do komisji Kontry w EC Stalowa Wola należy 130 pracowników z 270 osobowej załogi – mówi Artur Wilk z komisji Kontry w Tauronie.

Tauron zainwestuje w Stalowej Woli w nowoczesną instalację spalania paliwa alternatywnego. List intencyjny w tej sprawie podpisali Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia. Żaden z pracowników Elektrowni Stalowa Wola nie straci pracy. Spora w tym zasługa naszej komisji w Tauronie. Do końca 2020 roku bloki energetyczne o mocy 120 MW muszą zostać wyłączone z eksploatacji, bo nie spełniają wymagań środowiskowych Unii Europejskiej. Dwa z ośmiu takich bloków znajdują się w Stalowej Woli. Ale żaden z pracowników Tauron Wytwarzanie zatrudniony dzisiaj w Elektrowni Stalowa Wola nie straci pracy. 110 osób nabędzie w ciągu 4 lat uprawnienia emerytalne,  10 osób pozostanie w Elektrociepłowni Stalowa Wola, do pracy przy bloku biomasowym pójdzie 60 osób, 45 osób znajdzie pracę w ramach gospodarek lokalnych. Uruchomiony zostanie także program dobrowolnych odejść oraz  program wsparcia dla pracowników. Działania te obejmują warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni. W planach jest budowa nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). RDF to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku. W Stalowej Woli powstaje też nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownie z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + three =