Drożej za gaz


To nie Prima Aprilis. Od 1 kwietnia więcej zapłacimy za gaz. Dla klientów indywidualnych ceny wzrosną nie więcej niż jeden procent, dla firm – nawet 8%.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy PGNiG. W detalu ceny gazu wzrosną o 1,6 proc., a dla największych klientów o 8 proc. w przypadku gazu wysokometanowego i o 7,9 proc. w przypadku gazu zaazotowanego – podał PGNiG w komunikacie. „Zmiana taryfy PGNiG OD, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6%. Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych, podwyżki średnich płatności są niższe” – napisano w komunikacie.Wzrost średnich płatności w grupie W-1 (roczny pobór nie wyższy niż 3350 kWh) wynosi 0,7%, zaś w grupach W-2 i W-3 – jeden procent. Rachunki dla największych klientów, czyli takich, którzy zużywają powyżej 25 mln m3 gazu, wzrosną o 8 procent.

 Niedawno, przy okazji publikacji strategii, PGNiG informował, że zakłada w tym roku ceny gazu na poziomie ok. 80 zł za MWh. Według spółki, surowiec do 2022 r. może tanieć do 60 zł za MWh w związku z dużą podażą LNG ze Stanów Zjednoczonych oraz Australii. W dalszej perspektywie, do 2026 roku, powinno nastąpić odbicie cen gazu, do ok. 98 zł/MWh w 2026 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *