Nowy pomysł na ściąganie VAT


Ministerstwo Finansów ma kolejny pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego. To tak zwana podzielona płatność między przedsiębiorcami.

 Mechanizm dzielonej płatności będzie dobrowolny i tylko między przedsiębiorcami. Jeżeli właściciel sklepu komputerowego będzie chciał kupić rower na przykład za 1230 złotych, to 1000 złotych przeleje na konto hurtowni rowerowej, a 230 złotych – na specjalne konto przedsiębiorcy służące do odprowadzenia podatku VAT. W ten sposób urzędnicy chcą zapobiec sytuacji, w której przedsiębiorca inkasuje całą kwotę, a później znika wraz z podatkiem, który powinien odprowadzić do budżetu.
Mechanizm podzielonej płatności ma być dobrowolny i dostępny za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku. Przedsiębiorca przy każdej transakcji będzie decydował, czy chce podzielić płatność. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Finansów, jest to też sposób na ochronę uczciwych przedsiębiorców przed wplątaniem w tak zwane karuzele VAT. Ministerstwo Finansów szacuje, że w ciągu 10 lat od wejścia w życie przepisów budżet państwa może zyskać na tym rozwiązaniu ponad 82 miliardy złotych. Na koniec ubiegłego roku w Polsce było ponad milion 600 tysięcy płatników podatku VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 12 =