Od dziś minimalna płaca w górę!


Dla ponad miliona pracowników dzisiejszy dzień jest dniem podwyżki. 1 stycznia wzrosły minimalna płaca i stawka godzinowa. Najniższe wynagrodzenie na etacie wynosi obecnie 2100 zł (wzrost o 100 zł), a minimalna stawka godzinowa  13,70 zł (wcześniej 13 zł).
Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.
W czerwcu rząd zaproponował pierwotnie podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku do 2080 zł – czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Resort rodziny i pracy po konsultacjach społecznych zdecydował, że najniższa krajowa wyniesie 2100 zł, a stawka za godzinę – 13,70 zł. OPZZ i FZZ chciały, by najniższa płaca wynosiła  2220 zł. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by wynagrodzenie minimalne wzrosło jedynie o ustawowy wskaźnik – do 2050 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 12 =