Pensje pójdą w górę!


Przeciętna pensja Polaka wzrosła w ciągu minionego roku o ponad 200 zł. Zdaniem ekspertów, 2018 r. może przynieść nawet dwukrotnie lepszy wynik.

Z raportu przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że średnia pensja wyniosła w 2017 r. w Polsce 4271,51 zł brutto. Z tej kwoty na konto przeciętnego Kowalskiego wpływało 3042 zł. To dane dotyczące całej gospodarki, nie tylko przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 9 osób, które tradycyjnie płacą lepiej.

Rok 2018 może przynieść kolejną, która sięgnie nawet ok. 10 proc. To efekt „płytkiego rynku pracy” przez co pracodawcy zaczną „podkupywać” sobie pracowników. Brak rąk do pracy i zwiększenie nakładów na wynagrodzenia może doprowadzić do problemów z inwestycjami.

NBP przepytał przedsiębiorców o plany inwestycyjne na rok 2018. Wynika z nich, że niemal 40 proc. firm (o 6,3 proc. więcej niż przed rokiem) postanowiło podjąć inwestycje. Zdaniem ekspertów, wzrosną inwestycje przedsiębiorstw z udziałem skarbu państwa, ale to nie rozwiąże problemu niskiej stopy inwestycji w gospodarce. Inwestycje infrastrukturalne, mimo że nie ma problemu z ich finansowaniem, mogą i zapewne napotkają na barierę braku chętnych do ich realizacji. Może w tym pomóc głęboka zmiana prawa zamówień publicznych, uelastyczniająca cały proces. Ale i ona nie wyeliminuje podstawowych barier w niskiej skłonności firm do inwestycji – niepewności i braku pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 15 =