Państwo dopłaci do czynszów


Państwo pomoże najbiedniejszym w opłacaniu czynszu. Jednoosobowe gospodarstwo otrzyma dopłatę do czynszu, jeśli miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (teraz około 2563 zł netto). Dopłaty będą dotyczyć tylko nowych mieszkań albo mieszkań rewitalizowanych.

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, za każdą osobę w gospodarstwie podstawowy limit (liczony dla jednoosobowego gospodarstwa domowego) zwiększa się o 30 punktów proc. Czyli dopłaty otrzymają gospodarstwa dwuosobowe, których dochód nie przekracza 90 proc. czy trzyosobowe, których dochód nie przekracza 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Podstawą do obliczenia przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej będzie ostatni w stosunku do dnia złożenia wniosku o dopłaty komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący poziomu wynagrodzeń.

Program dopłat do czynszów ma być realizowany zamiast planowanego pierwotnie programu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe, czyli Indywidualnych Kont Mieszkaniowych i będzie finansowany z oszczędności budżetowych wynikających z zakończenia programów „Rodzina na Swoim” oraz „Mieszkanie dla Młodych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − twelve =