Ponad 1,5 tysiąca strajków w 2017 roku


Niezadowolenie z warunków zatrudnienia wywołało w ubiegłym roku ponad 1,5 tys. strajków, w których uczestniczyło 29,7 tys. pracowników. To zaledwie ułamek protestów, które miały miejsce w ubiegłym roku.

GUS w informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2017 roku podał, że w 2017 roku zarejestrowano ponad 1,5 tys. strajków, w których uczestniczyło w nich 29,7 tys. pracowników. GUS szacuje, że straty czasu pracy z tytułu uczestnictwa w strajkach wyniosły 172,9 tys. roboczogodzin, tj. blisko 6 godzin nieprzepracowanych na 1 strajkującego (w 2016 r. odpowiednio 80,9 tys. roboczogodzin, tj. nieco ponad 114 godzin na 1 osobę uczestniczącą w strajkach).

Z danych wynika, że w tym czasie było głośno na temat 102 starć na linii pracodawca-pracownik, z czego tylko 42 miały formalny charakter, a 10 zakończyło się różnymi formami akcji strajkowej, czyli przerwania pracy, a reszta odbyła się na zasadzie negocjacji lub pikiet ulicznych. Większość konfliktów dotyczyło kwestii płacowych – niezależnie od tego, czy toczyły się one w sektorze publicznym czy w firmach prywatnych, to poziom wynagrodzeń był czynnikiem motywującym pracowników i pracownice do zbiorowego nacisku na pracodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 2 =