Będą rekompensaty za wzrost cen prądu


Ministerstwo Energii chce wprowadzenia rekompensat za wzrost cen energii. Miałyby one trafić do gospodarstw domowych, a także do dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szacowany koszt takiego rozwiązania to miliard dla gospodarstw domowych, a dla MŚP – kilka miliardów złotych.

We wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd zrekompensuje wzrost cen prądu gospodarstwom domowym. Jak mówił, będzie to dotyczyć wszystkich, niezależenie od dochodów. – Rachunek się nie zmieni, odbiorca dostanie taki sam rachunek, zapłaci tyle samo – powiedział minister. Zapowiedział też, że powstanie specjalny fundusz, z którego rozliczane będą rekompensaty. Zdaniem ministra jest to pomoc publiczna dla obywateli, a taka pomoc nie jest regulowana przepisami UE i dlatego też nie musimy tego notyfikować tak, jak nie musieliśmy notyfikować 500+.

Na giełdach towarowych ceny prądu skoczyły o niemal 50 proc. w stosunku do zeszłego roku. Drożeje też węgiel, a nasz system energetyczny jest w 72 proc. oparty właśnie na nim. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpływają wnioski o zgody na nowe cenniki na przyszły rok. Państwowe spółki chciałby podnieść ceny dla odbiorców indywidualnych nawet o 30 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *