Kto musi pracować w Wigilię?


Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy. Na szczęście 24 grudnia krócej będą otwarte markety, a pracownicy administracji rządowej nie będą pracować w przedświąteczny poniedziałek. Być może w przyszłym roku nie będzie już tego problemu.

24 grudnia co do zasady jest dniem pracującym. Więc o ile pracodawca nie zarządzi inaczej, należy go traktować jako typowy dzień, w trakcie którego wykonujemy swoje obowiązki. Jeśli zatrudniony chce Wigilię Bożego Narodzenia spędzić w całości z rodziną, może zawnioskować do pracodawcy o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Po wyrażeniu zgody i zaakceptowaniu wniosku pracownik może tego dnia nie przyjść do pracy. Innym wyjściem z sytuacji jest wzięcie urlopu na żądanie, każdy zatrudniony ma do wykorzystania 4 dni w roku, kiedy może wyłącznie powiadomić pracodawcę, że danego dnia nie przyjdzie do pracy.

W zależności od woli zatrudniającego może on zarządzić 24 grudnia krótsze godziny pracy. Z przepisów wynika, że pracodawca może wprowadzić zmiany w czasie pracy.

Sieci marketów skróciły godziny otwarcia w tym dniu. Najpopularniejsze supermarkety i dyskonty będą otwarte w następujących godzinach:

Biedronka – będzie otwarta do 13:00
Lidl – będzie otwarty do 12:30
Kaufland – będzie otwarty do 13:00
Tesco – będzie otwarte do 13:00
Auchan – będzie otwarte do 13:00.
Wigilia Bożego Narodzenia a urzędy
Planując sprawy urzędowe, warto pamiętać o tym, że 24 grudnia 2018 r. jest dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji skarbowej.

Być może od przyszłego roku problem wielu pracowników rozwiąże się sam. Do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o dniach wolnych od pracy. Według noweli do listy dni wolnych dołączyłyby Wielki Piątek oraz 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia. Ustawa weszłaby w życie z początkiem 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *