Ile osób pracuje za minimalną pensję?


Co siódma osoba zatrudniona w Polsce na umowę o pracę otrzymuje co najwyżej minimalną pensję – wynika z danych GUS. Zarobki równe lub niższe  od płacy minimalnej występują najczęściej w hotelarstwie i gastronomii. Dostaje je aż 38 proc. zatrudnionych.

Najniższą pensję otrzymuje także aż prawie jedna trzecia pracowników budownictwa. W tej branży zatrudnionych jest dużo osób bez przygotowania zawodowego, które wykonują bardzo proste prace. Są też firmy, głównie małe, które zaniżają oficjalne wynagrodzenia, ponieważ rozliczają się z częścią pracowników w nieformalny sposób. Ponadto wiele firm tej branży jest w słabej kondycji finansowej, nie stać ich na wyższe płace, bo przy powszechnym zjawisku zaległości płatniczych między kontrahentami ledwie egzystują.

Słabo wypadają również pracownicy zatrudnieni na umowach w handlu i firmach naprawiających samochody. Wśród nich 22 proc. ma pensję nie większą od minimalnej. Lepiej jest w większych firmach, zatrudniających ponad dziewięć osób, tam zarobki są zazwyczaj lepsze. Dlatego przeciętne wynagrodzenie w handlu detalicznym w 2017 r. wyniosło brutto 3366 zł i było wyższe od minimalnego o 1366 zł.
Z danych GUS wynika, że najmniej zarabiają pracownicy z w woj. świętokrzyskiego (18 proc.) oraz małopolskiego (17 proc.).
Najlepiej jest w woj. mazowieckim. W tym regionie tylko co dziesiąty zatrudniony otrzymuje najniższą pensję. Pozycję Mazowsza zawyża Warszawa. Znajdują się w niej centrale firm i różnych instytucji, gdzie przeciętne wynagrodzenia są wysokie.

W sumie ponad półtora miliona osób otrzymywało w 2018 r. wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnej płacy, ok. 1530 zł na rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *