Czy rząd wycofa się z zakazu handlu w niedziele?


Handel w niedzielę będzie jedną z osi sporu najbliższych kampanii wyborczych. Wiadomo już, że ustawa o handlu w niedzielę nie spełnia wszystkich oczekiwań i prawdopodobnie zostanie zmieniona.

 

Tym bardziej że ustawa traci poparcie społeczne. Tylko 19 proc. Polaków uważa się za zwolenników ograniczeń we wszystkie niedziele, a taki wariant ma obowiązywać od 2020 r. Jak wyliczają ekonomiści, przeciętnie, w miesiącu obowiązywania zakazu handlu w niedzielę w okresie marzec 2018 r. – styczeń 2019 r., sprzedaż była niższa o 2,3 proc. Rozszerzenie zakazu handlu na kolejne niedziele w 2019 r. mogłoby skutkować sprzedażą detaliczną o 3,3 proc. niższą niż w przypadku braku regulacji i dynamiką PKB obniżoną o około 0,5 pkt proc.

Handel ma też rosnącą szybko konkurencję internetową. Według wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, wśród liderów spadków są sklepy z żywnością, zarówno te ogólnospożywcze, jak i wyspecjalizowane w kategoriach typu alkohol, mięso czy ryby. W sumie zniknęło ich w ostatnim roku ponad 3,3 tys., choć najwięcej zamknięto sklepów ogólnospożywczych. Jest to nadal największy segment polskiego rynku handlowego, wciąż przekracza 60 tys. punktów.

Decyzje w sprawie handlu w niedziele zapadną zapewne w najbliższych miesiącach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *