Tragedia w kopalni Murcki-Staszic


Trzej górnicy  zginęli w poniedziałek z powodu obrażeń, doznanych w wyniku tąpnięcia w katowickiej kopalni Murcki-Staszic. Sześciu innych górników trafiło do szpitali. Stan jednego z nich jest poważny, pozostali mają lżejsze obrażenia.
Wypadek w kopalni Murcki-Staszic to największa w tym roku górnicza tragedia. Wraz z ofiarami poniedziałkowego wstrząsu, w tym roku w polskim górnictwie zginęło 16 osób, w tym 12 w kopalniach węgla kamiennego – wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Okoliczności wypadku wyjaśnia katowicki Okręgowy Urząd Górniczy. W rejonie dotkniętym wstrząsem ma być przeprowadzona wizja lokalna, aby ocenić rozmiary zniszczeń i ustalić dokładne przyczyny wypadku.
W chwili wstrząsu, o godzinie 14.12, dziewięciu górników pracowało przy drążeniu podziemnego chodnika ok. 720 metrów pod ziemią. Trzej zdołali uciec i wyjechać na powierzchnię o własnych siłach, kolejni trzej byli wynoszeni przez ratowników. Na dole pozostało trzech górników, po których poszli ratownicy i lekarz. Po dotarciu do miejsca katastrofy potwierdzono śmierć dwóch pracowników. Trzeciego ratownicy wydostali spod przygniatającej go maszyny. Mężczyzna nie dawał oznak życia. Wieczorem po godz. 20.00 ciała ofiar były już na powierzchni. Wszelkie prace w rejonie wstrząsu są wstrzymane, jednak wydobycie węgla w kopalni odbywa się normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *