Niech każdy sam decyduje o miksie energetycznym


W Warszawie trwa dwudniowy kongres energetyczny Energy Summit. Biorą w niej udział również nasi przedstawiciele z komisji Kontry w Tauronie.

Konferencje otworzył prezes PGG i prezydent Euracoal Tomasz Rogala. – Widzimy publiczną dyskusję pomiędzy politykami, aktywistami i ekonomistami, ale bardzo rzadko w tej dyskusji możemy poznać punkt widzenia sektora wydobywczo-energetycznego. To przecież my jesteśmy w centrum tych zmian, to my jesteśmy pod największą presją tych zmian i te zmiany będą nas dotyczyć. Ten kongres został zorganizowany właśnie po to, aby właśnie między nami – przedstawicielami świata górniczego i energetycznego o tych zmianach rozmawiać i abyśmy mogli wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie – powiedział szef PGG.

Podkreślił, że paliwa kopalne nadał pozostają istotnym źródłem energii w ujęciu światowym. – W 2018 r. wyprodukowano i zużyto ich 8 mld t. Z czego 6 proc. konsumpcji przypadło na Europę, która z punktu widzenia ograniczenia emisji nie jest istotnym graczem i nie powinna być w centrum tej dyskusji – dodał prezydent Euracoal.

 

– Świetna była wypowiedź Herberta Leopolda Gabrysia, inżyniera i byłego posła: niech każdy kraj sam decyduje o swoim miksie energetycznym. My musimy opierać się na węglu – mówił Artur Wilk z komisji Kontry w Tauronie.

Minister Krzysztof Tchórzewski, nieobecny na konferencji, przekazał krótki film. Mówił w nim m.in.: Spotykamy się w Warszawie, stolicy Polski, która stoi przed bardzo trudnymi, a nawet bolesnymi wyzwaniami transformacji energetycznej. Jesteśmy państwem, które chce podjąć te wyzwania. Staramy się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a także zwiększać efektywność. W ciągu tych 20 lat udało nam się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 33 proc., a efektywność podnieść o 10 proc. Jeśli chodzi o wykorzystanie węgla – a w Polsce stanowi on podstawę miksu energetycznego – to trzeba postawić na bardziej nowoczesne technologie. To są wyzwania, którym musimy podołać na przyszłość. Myślę, że ta konferencja może nam pomóc w wypracowaniu wspólnych działań.

Kongres zakończy się jutro wieczorem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *