Firmy zatrudniają, ale rzadziej


W trzecim kwartale firmy zatrudniały dużo rzadziej niż jeszcze rok temu. Liczba miejsc pracy wciąż rośnie, ale znacznie wolniej. Widać to zwłaszcza w dużych firmach produkcyjnych.

Udowadnia to raport ADP Polska, która przebadała firmy tzw. nowoczesnej gospodarki. Średnio zatrudnienie wzrosło w III kwartale o 5,07 proc. To najgorszy wynik w tym roku, ale i tak znacznie lepszy niż w „tradycyjnych” firmach, gdzie liczba miejsc pracy wzrosła o 2,5 proc. Rok temu po trzech kwartałach wzrost wynosił 6,23 proc. Dziś po 9 miesiącach roku wskaźnik ten wynosi 5,4 proc.

Najgorzej jest w produkcji, która zatrudniła w III kwartale 3,9 proc. nowych pracowników. To najgorszy wynik od 5 lat. Szczególnie widać to w dużych firmach, powyżej 500 pracowników, gdzie wzrost wynosi 3,6 proc. Powód to w dużej mierze spowolnienie gospodarcze w Niemczech, które wpływa na niższą produkcję w Polsce. Lepiej jest w usługach, w których przybyło 9,6 proc. etatów, co jest najwyższą dynamiką od 7 lat. Tu przodują spółki programistyczne, obsługujące klientów zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *