Czy będą podwyżki w budżetówce? 


Jakie będą przyszłoroczne podwyżki w budżetówce? Strona społeczna domaga się wzrostu płac o 10 proc. Tego chcą dwie z trzech związkowych centrali reprezentowanych w RDS (OPZZ, w którym jest Kontra i Forum Związków Zawodowych), a Solidarność – o 9 proc.

Rząd chce podwyżek dla wybranych grup zawodowych, sektorów sfery publicznej, stanowisk. Ewentualne porozumienie związków zawodowych i organizacji pracodawców reprezentowanych w RDS może mieć wpływ na te zamierzenia. Gdyby wspólnie uzgodnili wskaźnik, rządowi trudniej byłoby uzasadniać brak jednolitej podwyżki.

W RDS corocznie konsultowane są trzy zasadnicze – z punktu widzenia płac i świadczeń – wskaźniki. Chodzi o wysokość przyszłorocznej pensji minimalnej, wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej i waloryzacji emerytur. Dziwne jest, że w obecnych negocjacjach Solidarność domaga się podwyżki o 9 proc., czyli 1 pkt proc. niższej od tej zaproponowanej przez większość pracodawców i dwie pozostałe centrale związkowe. Czyli przedsiębiorcy popierają korzystniejsze rozwiązanie dla pracowników sfery budżetowej niż ogólnopolski związek zawodowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *