Rynek pracy po covidzie


Kwiecień jest pierwszym miesiącem, w którym dane GUS z polskiego rynku pracy można porównać do stanu z czasów covidowego lockdownu. Nie jest najgorzej.

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosła 6 316,9 tys. i była o 13,4 tys. niższa niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem kwietnia 2020 roku liczba zatrudnionych była wyższa o 58,1 tys., czyli o 0,9 proc.

To pierwsza od marca 2020 roku dodatnia roczna dynamika liczby zatrudnionych. Wynika to z tego, że porównuje się najnowsze dane do pierwszego miesiąca antycovidowego lockdownu, który w kwietniu ’20 doprowadził do rekordowego spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. A przy tym zatrudnienie w kwietniu ’21 wciąż było tłumione przez rządowe zakazy prowadzenia wybranych rodzajów działalności gospodarczej. Można zakładać, że po ich zniesieniu niektóre sektory rynku pracy już w maju zaczęły zwiększać zatrudnienie.

Było to wynikiem m.in. zmniejszania wymiaru etatów, zakończenia i nie przedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami. Na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach – wyjaśnia GUS. Takie ujęcie tematu sugeruje, że kwietniowy spadek zatrudnienia mógł być pochodną nasilenia restrykcji wprowadzonych przez rząd.

Kwietniowe dane okazały się jednak gorsze od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost zatrudnienia o 1,1% rdr. W marcu był niewielki spadek liczby etatów w sektorze przedsiębiorstw. Natomiast w lutym mieliśmy do czynienia z pozytywną niespodzianką, zaś w styczniu obserwowaliśmy nieoczekiwanie mocne spadki. W całym 2020 roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 67 tys. etatów, czyli o 1,1%.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w kwietniu 5805,72 zł i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 9,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Ważny przy tym był efekt niskiej bazy sprzed roku, kiedy to pierwszy lockdown wysłał tysiące ludzi.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *