Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2


W maju  rynek uprawnień do emisji CO2 odnotował kolejne rekordy oraz bardzo dużą zmienność cen. Ceny uprawnień potrafią wzrosnąć w ciągu jednego dnia o ok. 2-3 euro – wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Warto odnotować, że w maju 202 r. zakres zmian cen znajdował się na bardzo zbliżonym poziomie do tego z marca 2020 r. (8 euro). Ceny uprawnień EUA bardzo łatwo przełamały psychologiczny poziom 50 euro i osiągnęły rekordowe 56,5 euro. Osiągnięciu poziomu ceny 60 euro przeszkodziła długo oczekiwana korekta spadkowa wywołana prawdopodobnie przez instalacje brytyjskie i niezbyt optymistyczne nastroje na innych rynkach (akcji i surowców energetycznych), dodatnio skorelowanych z rynkiem uprawnień do emisji.

Notowania zamknęły się na poziomie ok. 51,6 euro. Statystycznie, uprawnienia EUA w maju 2021 r. zyskały na wartości blisko 6 proc. Licząc od dnia 30 kwietnia do 31 maja 2021 r. nastąpił wzrost cen uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX (średnia) z 48,74 do 51,62 euro. Średnia ważona cena EUA z 21 transakcyjnych dni maja wyniosła 52,75 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 57 mln.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *