Nie ma wolnego dnia za 15 sierpnia


W niedzielę 15 sierpnia przypada państwowe Święto Wojska Polskiego, czyli ustawowy dzień wolny od pracy. W Kościele katolickim obchodzona jest wtedy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli tzw. Matki Bożej Zielnej. Czy pracownikom przysługuje za to dodatkowy dzień wolny?

Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego samego dnia w Kościele katolickim wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli tzw. Matki Bożej Zielnej. Jednak w 2021 r. data obu uroczystości przypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracownikom zatrudnionym w ramach umowy o pracę przysługuje dodatkowy dzień urlopu?
Przepisy dotyczące odebrania dodatkowego urlopu za dzień ustawowo wolny od pracy są uregulowane zapisami Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” (art. 130 § 2 KP). Przepisy Kodeksu dotyczą osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

Czy 15 sierpnia jest więc dniem wolnym od pracy? W przypadku 15 sierpnia 2021 r., czyli Święta Wojska Polskiego i Matki Bożej Zielnej, w praktyce oznacza to, że pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny do wybrania w innym terminie, ponieważ uroczystości wypadają w niedzielę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *