Kontra o sytuacji w górnictwie


Aktualnej sytuacji w górnictwie poświęcone było spotkanie sekcji branżowej Kontry, które zwołał dziś jej przewodniczący, Krzysztof Kozik.

Najwięcej uwagi poświęcono problemom, związanym z połączeniem  Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Związkowcy wyrazili nadzieję, że do PGG przyłączona zostanie tylko zdrowa część zakładu, a zbędny majątek trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na przeniesienie do SRK zbędnego majątku nieprodukcyjnego liczy też KWK Sośnica. Marek Klucewicz, przewodniczący Kontry, mówił, że Sośnica to obecnie najlepszy zakład w PGG, który przekracza dzienne plany wydobycia nawet o 1000 ton.

W grupie JSW niewyjaśniona jest jeszcze sytuacja kopalni Krupiński, , choć firma zaczęła już przenosić pracowników do innych zakładów. Rozmawiano też o przyszłości kopalni Makoszowy, która wprawdzie zakończyła już wydobycie, ale być może po jej węgiel sięgnie pobliska Sośnica. Przedstawiciele Kontry czekają na ministerialne decyzje w tej sprawie.

Związkowcy czekają na ustawę dotyczącą deputatu węglowego. Obecnie w różnych firmach górniczych wypłacany jest on (lub nie) na rozmaitych zasadach. W tej chwili w Sejmie czeka już na rozpatrzenie projekt ustawy, która ma ujednolicić to świadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *