Sośnica ocalała. Co najmniej do połowy przyszłego roku


Kopalnia Sośnica w Gliwicach, która w ostatnich miesiącach realizowała program naprawczy, będzie działać co najmniej do połowy przyszłego roku – przekazała Polska Grupa Górnicza gliwickiemu samorządowi.

 Przed rokiem kopalnia Sośnica była jednym z gorszych zakładów w PGG, dopłacając do każdej tony węgla ponad 120 zł. W sierpniu ubiegłego roku związkowcy i zarząd Grupy podpisali porozumienie, zgodnie z którym kopalnia miała poprawić wyniki do końca stycznia 2017 r. Ustalono wówczas, że jeżeli zakład osiągnie rentowność – pozostanie w PGG, a jeżeli nie – w końcu 2017 r. trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji. PGG dotychczas nie informowała o decyzjach dotyczących przyszłości kopalni Sośnica. W poniedziałek samorząd Gliwic poinformował w biuletynie informacyjnym Urzędu Miasta o uchwale, podjętej w sprawie gliwickiej kopalni przez zarząd PGG.
Zgodnie z decyzją Grupy, ostateczna decyzja dotycząca dalszego funkcjonowania kopalni Sośnica w strukturach PGG podjęta zostanie w połowie przyszłego roku. Uzależniona będzie od osiąganych wyników ekonomicznych oraz oceny warunków technicznych. Sytuacja ekonomiczna zakładu ma być monitorowana cały czas, a jej oceny wystawiane co kwartał.
Obecnie Sośnica należy do najlepszych zakładów PGG, z poziomem wydobycia 8 tys. ton węgla na dobę; na każdej tonie węgla zakład zarabia 60-80 zł. Obecnie wydobycie i sprzedaż węgla z Sośnicy to prawie 10 proc. całej produkcji i sprzedaży PGG. Kopalnia produkuje węgiel wysokoenergetyczny, m.in. gatunki kostka i orzech, a także groszek. Zatrudnia około 2 tys. osób.
Z analizy możliwości rozwoju kopalni, która ponad dwa lata temu została przygotowana przez pracowników Wydziału Zarządzania Politechniki Śląskiej na zlecenie prezydenta Gliwic wynika, że kopalnia Sośnica mogłaby działać nawet do 2035 r., a jej zasoby węgla oscylują na poziomie 60 mln ton. W tym roku kopalnia kończy sto lat. Jej obszar górniczy to 32,44 km kw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *