Płaca minimalna pójdzie w górę!


2,1 tys. zł ma wynieść w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę. Stawka godzinowa ma wzrosnąć do 13,70 zł – taki projekt rozporządzenia przygotowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt został opublikowany w czwartek. Ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z prawem, płaca minimalna powinna wynosić w przyszłym roku co najmniej 2 049,30 zł, zaś minimalna stawka godzinowa – 13,30 zł.Chodzi oczywiście o kwotę brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 2 tys. zł brutto.

„Jednakże, uwzględniając sytuację na rynku pracy, optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz poziom wskaźników makroekonomicznych, proponuje się podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2018 r. do kwoty 2 100 zł, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 5 proc. oraz relację do prognozowanego na 2018 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 47,3 proc.” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Wcześniej rząd proponował płacę minimalną na poziomie 2 080 zł oraz 13,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rada Dialogu Społecznego jednak nie doszła w tej sprawie do porozumienia, a stawki wskazane w rozporządzeniu nie mogą być niższe od tych, przedstawionych do negocjacji.

Rząd szacuje, że za pensję minimalną pracuje około 1,4 mln Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *