Chcemy iść na wcześniejsze emerytury


Piątek był pierwszym dniem składania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. ZUS obsłużył w ten dzień w sprawach emerytur ponad 64 tys. klientów, o 190 proc. więcej niż średnio dziennie w ubiegłym tygodniu; 23,5 tys. osób składało wnioski po raz pierwszy – poinformował za pośrednictwem PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
ZUS przyjął 23,5 tys. wniosków pierwszorazowych, czyli od osób, które po raz pierwszy wnioskują o świadczenie z ZUS. Rzecznik ZUS poinformował, że najwięcej klientów obsłużył oddział w Gdańsku – prawie 3,3 tys. osób; tam też wpłynęło najwięcej wniosków – 1 tys. 667. W trzech oddziałach warszawskich wpłynęło ok. 2,4 tys. wniosków. Pierwsi klienci w niektórych miastach pojawili się przed siedzibą ZUS o godz. 5 rano.
1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.
W 2017 r. na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *