Nadchodzi zmierzch energetyki węglowej?


Planowany blok energetyczny o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka może być ostatnią inwestycją węglową w polskiej energetyce – uważa ministerstwo energii. Rozważana jest także budowa przez grupę Enea bloku ze zgazowaniem węgla. To pierwsza publiczna i jasna deklaracja ze strony rządowej mówiąca, że czas energetyki węglowej w Polsce zbliża się do końca.

Obecnie budowane są cztery duże bloki węglowe opalane węglem kamiennym: 1075 MW w Elektrowni Kozienice, 2 x 900 MW w Elektrowni Opole i 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.
Kilka dni temu Enea informowała, że prąd z budowanego bloku 11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice już płynie do sieci. 1 września Enea Wytwarzanie przeprowadziła pierwszą synchronizację bloku o mocy 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Blok 1075 MW na razie pracuje z mocą ok 250 MW. Aktualny termin oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia 2017 r.
Największą inwestycję energetyczną prowadzi jednak PGE, która w sierpniu informowała, że zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole przekroczyło już 80 procent.
Na ok. 40 proc. zaawansowana jest budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, który powinien zostać oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r.

Jednak opinie o końcu energetyki węglowej w Polsce są chyba znacznie przesadzone. Obecnie budowane bloki będą przecież pracowały jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *