Nadchodzi zmierzch energetyki węglowej?


Planowany blok energetyczny o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka może być ostatnią inwestycją węglową w polskiej energetyce – uważa ministerstwo energii. Rozważana jest także budowa przez grupę Enea bloku ze zgazowaniem węgla. To pierwsza publiczna i jasna deklaracja ze strony rządowej mówiąca, że czas energetyki węglowej w Polsce zbliża się do końca.

Obecnie budowane są cztery duże bloki węglowe opalane węglem kamiennym: 1075 MW w Elektrowni Kozienice, 2 x 900 MW w Elektrowni Opole i 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.
Kilka dni temu Enea informowała, że prąd z budowanego bloku 11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice już płynie do sieci. 1 września Enea Wytwarzanie przeprowadziła pierwszą synchronizację bloku o mocy 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Blok 1075 MW na razie pracuje z mocą ok 250 MW. Aktualny termin oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia 2017 r.
Największą inwestycję energetyczną prowadzi jednak PGE, która w sierpniu informowała, że zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole przekroczyło już 80 procent.
Na ok. 40 proc. zaawansowana jest budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, który powinien zostać oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r.

Jednak opinie o końcu energetyki węglowej w Polsce są chyba znacznie przesadzone. Obecnie budowane bloki będą przecież pracowały jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *