Węgla mało, ceny w górę


Do końca sierpnia kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wyprodukowały ponad 17,6 mln ton węgla wobec planu zakładającego wydobycie powyżej 18,5 mln ton – powiedział w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Brakuje 900 tys. ton węgla.

Między styczniem a sierpniem 2015 r. kopalnie dzisiejszej PGG (wówczas należące do Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego) wydobyły ok. 18 mln ton węgla wobec planu rzędu 18,2 mln ton. Rok później wydobycie w ciągu ośmiu miesięcy wyniosło 15,5 mln ton wobec planu powyżej 17 mln ton.

 Wiceminister krytycznie ocenił przyjęte przez samorządy województw małopolskiego i śląskiego uchwały antysmogowe, eliminujące z rynku – jak mówił – ok. 2 mln ton węgla – nie tylko zanieczyszczające środowisko muły i flotokoncentraty, ale także miały energetyczne i tzw. węgiel gruby. Według Tobiszowskiego producenci węgla powinni mieć więcej czasu na przygotowanie się do nowych regulacji, poprzez takie zaprojektowanie produkcji, by mogli produkować więcej tzw. ekogroszków. Przypomniał, że na tego typu inwestycje kopalnie potrzebują czasu – nawet do dwóch lat.

Według danych resortu energii w sierpniu 2015 r. tzw. węgiel gruby z PGG kosztował średnio (u producenta) 718 zł za tonę, rok później 706 zł, a w tym roku 828 zł za tonę. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która na rynek indywidualnych odbiorców sprzedaje jedynie kilka procent węgla, przed dwoma laty taki produkt kosztował średnio 470 zł za tonę, rok temu 405 zł, a w tym roku 560 zł za tonę. W kopalniach spółki Tauron Wydobycie cena w sierpniu 2015 r. kształtowała się na poziomie 640 zł za tonę, rok później było to 602 zł, a w tym roku 702 zł za tonę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *