W nocy prąd będzie tańszy


Ministerstwo Energii wprowadza specjalną „taryfę antysmogową” dla indywidualnych odbiorców prądu elektrycznego. To kolejny krok w walce o czyste powietrze oraz tańsza energia w nocy.

– Wprowadzone przez nas rozporządzenie daje jednocześnie korzyści dla zdrowia i środowiska. Mamy nadzieję, że nowa taryfa antysmogowa zachęci Polaków do wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie elektryczne. Dzięki temu uzyskamy skuteczny i działający natychmiast instrument walki z niską emisją i smogiem – mówił w czwartek w Warszawie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dzięki zmianie przepisów przygotowanej przez Ministerstwo Energii wprowadzona została oferta z korzystniejszą stawką opłat za dystrybucję energii elektrycznej zużywanej nocą przez gospodarstwa domowe. Zaproponowano nowe i atrakcyjniejsze ceny energii elektrycznej w tych godzinach. Nowe rozwiązanie wpisuje się także w program rozwoju elektromobilności. Użytkownicy aut elektrycznych zyskują możliwość tańszego naładowania swoich pojazdów w godzinach 22.00-6.00.

Ministerstwo podkreśla, że odbiorca nie ryzykuje, iż wybierając taryfę antysmogową, jego opłaty za energię wzrosną w innych porach doby, w ciągu dnia. Nie będzie też musiał zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, związanych z korzystaniem z energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ponieważ zużycie energii – niezwiązane z ogrzewaniem pomieszczeń, nie będzie miało istotnego wpływu na zmianę ponoszonych opłat.

Nowa taryfa przewiduje niższe stawki dystrybucyjne dla energii elektrycznej dodatkowo zużywanej w godzinach od 22.00 do 6.00. Niższe stawki dotyczą takiego zużycia energii elektrycznej, które przewyższa dotychczasowe zużycie (w analogicznym okresie poprzedniego roku). W pozostałych godzinach doby odbiorca będzie płacił za energię tyle, co w taryfie G11 – czyli najpopularniejszej taryfie wśród gospodarstw domowych.

Taryfa antysmogowa adresowana jest do mieszkańców małych miejscowości i okolic dużych miast, stosujących różne formy ogrzewania piecami, często w sposób niekorzystny dla środowiska i dla zdrowia. Osobną grupą są odbiorcy ładujący samochody elektryczne. Na podstawie rozporządzenia ministerstwa energii spółki dystrybucyjne (PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator i Tauron Dystrybucja złożyły 10 stycznia 2018 r. korekty taryf na 2018 r., które zostały zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki we wtorek, 16 stycznia 2018 r. Zmiany taryf wejdą w życie najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia, czyli od ostatniego dnia stycznia tego roku.

Stawki za dystrybucję w taryfie antysmogowej G12sa są średnio dziesięciokrotnie mniejsze od stawek w taryfie G11 (jednostrefowej) oraz dwu-, trzykrotnie mniejsze w porównaniu do stawek nocnych w taryfie G12 (dwustrefowa). Nocne stawki za energię elektryczną w taryfie antysmogowej G12as są mniejsze, w zależności od spółek energetycznych i stanowią 50-60 proc. stawek z taryfy G11 (jednostrefowej) oraz od kilku do kilkunastu procent stawek z taryfy nocnej G12. Roczny uśredniony wydatek gospodarstwa domowego za energię elektryczną, zużywającego w ciągu roku w godzinach 22.00-6.00 10 MWh energii elektrycznej na ogrzewanie w nocy i 2,5 MWh w dzień, wynosi średnio dla poszczególnych taryf: 7 tys. zł w najpopularniejszej taryfie G11, 5 tys. zł w taryfie G12, 3,6 tys. zł w taryfie antysmogowej.

Zdaniem ekspertów, w wyniku wprowadzenia taryfy antysmogowej ogrzewanie elektryczne stanie się tańsze od ogrzewania olejem opałowym i może być konkurencyjne do ogrzewania gazem i węglem, szczególnie, że jest praktycznie bezobsługowe i nie stwarza niebezpieczeństwa pożarów i wybuchów, obecnych przy źródłach ciepła z komorą spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *