Wspieramy akcję zakupu sprzętu dla psów ratowniczych w kopalniach


Związek Zawodowy Kontra wspiera projekt „Pies Ratownik”, zainicjowany przez Fundację Piastun-Wyrównywanie Szans. Uważamy, że jest to szansa na  zwiększenie bezpieczeństwa górników, pracujących pod ziemią.
Do fundacji zwrócił się o pomoc Alan Szyda, ratownik, który wraz z psami tropiącymi brał udział w akcji poszukiwawczej po wstrząsie w KWK Zofiówka. To właśnie po wskazaniu miejsca przez psa ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie zawału, gdzie znaleziono ciało ostatniego poszukiwanego górnika. Dzięki temu można było zakończyć tę niebezpieczną i tragiczną w skutkach akcję. Po tragedii w Zofiówce pojawiła się szansa, by psy ratownicze szkoliły się  w sztolniach CSRG Bytom i w kopalniach, tak by zawsze były gotowe do pracy w warunkach kopalnianych. Niestety, by to się udało, ratownicy potrzebują całego osprzętu iskro bezpiecznego dla siebie i psów. Jest on niezbędny, by stworzyć sekcję psów, specjalizującą się w poszukiwaniu po wypadkach w wyrobiskach podziemnych kopalń. Na razie takiej sekcji nie ma; tragedia w Zofiówce udowadnia, że powinna być.
Co jest potrzebne? Osprzęt z atestami iskro bezpieczności dla dwóch psów, do pracy w wyrobiskach podziemnych – smycze, szelki, obroże, maty do odpoczynku, pasy, misy kauczukowe przenośne do wody, nasobne worki na karmą, kombinezony iskro i wodoodporne dla przewodników, kaski ratownicze, rękawice, buty. Przewodnik  szacuje, że całkowity koszt projektu zamknie się w kwocie 8 000 – 10 000 zł.


Uważamy, że jest to projekt, wspomagający bezpieczeństwo na kopalniach, dlatego zwracamy się do innych organizacji związkowych o jego wsparcie.  Fundacja weźmie na siebie zakupy potrzebnego sprzętu, we współpracy z ratownikami. Całość projektu będzie nadzorował Alan Szyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *