W PKM Gliwice bez maseczek i rękawiczek


Komisja Krajowa ZZ Kontra zwróciła się do zarządu spółki PKM Gliwice i pismem, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie, związane z zaniedbaniami zarządu , które mogą narazić na ryzyko utraty zdrowia lub życia pracowników spółki lub jej klientów – pasażerów komunikacji publicznej. Pismo odniosło skutek – warunki pracy już się poprawiły.

„Z informacji, które posiadamy od członków naszej komisji w PKM wynika, że zarząd spółki w lekceważący sposób podchodzi o kwestii związanych z bezpieczeństwem pasażerów i kierowców w dobie koronawirusa. Zagrożeni są i kierowcy i pracownicy zaplecza technicznego. Najważniejsze problemy dotyczą braków w zaopatrzeniu niezbędnym do bezpiecznego funkcjonowania. Pracownicy nie mają wystarczającej ilości maseczek i rękawiczek. W ubiegłym tygodniu wydzielono załodze po 1 sztuce maseczki jednorazowej! Nie ma również rękawiczek, a dopiero po interwencji członków naszego związku pracowników zaopatrzono w płyn dezynfekujący.”
Członkowie ZZ Kontra mają również zastrzeżenia do jakości mycia pojazdów. Wozy myte są przez zaledwie kilka osób, pobieżnie, bez użycia płynów odkażających, przez co efekt ich pracy pozostawia sporo do życzenia. W czasie codziennego sprzątania nie uwzględnia się też odkażania kabiny kierowcy.
Warto podkreślić, że pracownicy PKM cały czas świadczą usługi na rzecz mieszkańców. Nie mają możliwości pracy z domu. Ich bezpieczeństwo powinno być dla zarządu priorytetem.
Oczekujemy, że w krótkim czasie zarząd zapewni bezpieczne warunki pracy dla załogi, a także dla pasażerów. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni podjąć kolejne kroki w obronie naszych pracowników – wystąpić o kontrole do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz do nadzoru właścicielskiego, m.in. miasta Gliwice i miasta Zabrze. O zaniechaniach będziemy również zmuszeni powiadomić media.

Nasze pismo odniosło skutek – pracownicy już dostali maseczki i rękawiczki, wdrożono też inne procedury bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − 7 =