Sporo zagrożeń dla polskiej energetyki


Jak wygląda obecna polityka energetyczna Unii Europejskiej i co z jej założeń wynika dla Polski? Zagrożenia i szanse dla polskiej energetyki były tematem posiedzenia sekcji górnictwa i energetyki Związku Zawodowego Kontra.

– Szans jest niewiele, a zagrożeń – mnóstwo. Spełnia się czarny scenariusz dla naszej energetyki. Potrzebne są nowatorskie rozwiązania techniczne, które mogą sprawić, że nasza energetyka zyska nową siłę rozwojową – mówił poseł Krzysztof Kozik, który w parlamencie m.in. zajmuje się polską energetyką i jej perspektywami.

Ważnym tematem jest też okres przejściowy w energetyce. Paliwem w tym okresie miał być gaz, ale wobec wojny na Ukrainie i ograniczeniem dostaw ze Wschodu może stać się nim węgiel. By to się udało, konieczne musi być zwiększenie wydobycia w polskich kopalniach, by obniżyć jego ceny.

Aktualnym tematem jest też proces zgazowywania węgla. Nasi związkowcy optują za takimi pilotażowymi rozwiązaniami. Zdaniem związkowców, czas gra na  niekorzyść Polski, a brak zdecydowanych rozwiązań, m.in. remontów bloków węglowych może doprowadzić  do likwidacji energetyki węglowej.

Sporo czasu poświęcono procedowanym obecnie w Parlamencie Europejskim regulacjom, które wprowadzają od 2027 r. normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, a w 2031 r. byłyby to 3 tony gazu na 1000 ton węgla. Polskie kopalnie emitują więcej – średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm. – Będziemy protestować przeciwko wprowadzeniu takich przepisów – zapowiedział Mirosław Lipowski, przewodniczący sekcji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *