Jak przygotować się do drogi na Wszystkich Świętych?


534 wypadki drogowe, 49 osób zabitych i 654 osoby ranne – tak wyglądały policyjne statystyki po zakończeniu akcji „Znicz” przeprowadzonej w czasie długiego listopadowego weekendu w 2016 roku. Z roku na rok niestety rośnie liczba osób, które ucierpiały na polskich drogach w okolicach dnia Wszystkich Świętych. Najczęstsza przyczyna od lat jest ta sama – alkohol.
Wraz z końcem października Polacy masowo udają się w rodzinne strony odwiedzić groby najbliższych. Mimo wzmożonej aktywności policji, straży miejskiej i straży pożarnej, co roku dochodzi w tym czasie do dużej liczby wypadków. I co roku jest ona wyższa. W 2015 roku, w ciągu czterech dni, miały miejsce 294 wypadki, w których zginęło 36 osób, a 340 odniosło obrażenia. Z kolei 3-dniowy długi weekend na początku listopada 2014 przyniósł 196 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 zostały ranne.
Jak zabezpieczyć się przed wypadkami i ich poważnymi konsekwencjami? Mimo szeregu akcji uświadamiających, na jak duże niebezpieczeństwo narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego, prowadząc po spożyciu alkoholu, liczba nietrzeźwych kierowców nie maleje. Podczas świąt listopadowych w 2014 r. policja zatrzymała 910 nietrzeźwych kierowców, w 2015 – już 1337, a w 2016 – 1363. Warto więc pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu, szczególnie przed dłuższą podróżą. Dobrze jest sprawdzić jego stan techniczny – w szczególności hamulce, warto wymienić opony na zimowe. Trzeba pamiętać, aby wyjechać odpowiednio wcześnie, by uniknąć stania w wielogodzinnych korkach. Dobrym sposobem jest również unikanie najbardziej zatłoczonych tras, w czym pomogą popularne aplikacje monitorujące stan natężenia ruchu oraz informujące o ewentualnych wypadkach i utrudnieniach z nimi związanych. Jeśli planujemy podróż autem na cmentarz, warto sprawdzić również, które ulice w jego pobliżu pozostaną otwarte dla ruchu samochodowego oraz gdzie znajdują się najbliższe parkingi. Komunikaty o czasowej organizacji ruchu publikuje Zarząd Dróg Miejskich danego miasta na stronie internetowej w zakładce Aktualności, ale również lokalne media.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + two =