Dyrektor aresztowany na trzy miesiące


Były dyrektor kopalni Makoszowy Bogdan P. został aresztowany na trzy miesiące. Jest podejrzany o korupcję.To kolejna osoba, która usłyszała zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
Byłego dyrektora kopalni Makoszowy agenci CBA zatrzymali w poniedziałek pod Tarnowskimi Górami. W okresie objętym śledztwem P. pełnił także funkcję wicedyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej przedstawiono mu zarzuty o charakterze korupcyjnym – m.in. przyjmowania łapówek.
Sprawa rozpoczęła się od operacji CBA na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku. W czerwcu funkcjonariusze CBA zatrzymali tam na gorącym uczynku korupcji wiceprezesa zarządu – dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mirosława S. oraz Grzegorza G. – prezesa spółki okołogórniczej, wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK. Do zatrzymania doszło po tym, jak Mirosław S. wziął 30 tys. zł łapówki za preferencyjne traktowanie katowickiej spółki w przetargach publicznych organizowanych przez SRK.
Kilka tygodni później agenci CBA zatrzymali Marka C., kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK, który za łapówki miał preferować jedną firmę okołogórniczą. W śledztwie agenci CBA ustalili, że Marek C. – oprócz gotówki – dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy wraz z kartą paliwową. W czerwcu i lipcu sąd zdecydował o aresztowaniu tych podejrzanych. Śledztwo, prowadzone przez delegaturę CBA w Katowicach, nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.
Do istniejącej od 2000 r. Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafia majątek kopalń przeznaczony do likwidacji; spółka stara się także zagospodarowywać poprzemysłowe tereny i obiekty, likwiduje infrastrukturę, wypłaca osłony socjalne dla odchodzących górników. Harmonogram likwidacji zakładów będących w SRK jest obecnie rozpisany do 2021 r. Spółką od kilku miesięcy kieruje nowy zarząd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *