25 lat Kontry! [GALERIA] 1


Związek Zawodowy Kontra obchodzi 25-lecie działalności! W uroczystym posiedzeniu zarządu związku w Zabrzu wzięli dziś udział szefowie największych komisji oraz zaproszeni goście – posłowie, szefowie firm, przedstawiciele innych związków zawodowych.

Zaczynaliśmy jako związek, działający przede wszystkim w branży górniczej. Kolejne komisje powstały w energetyce, służbie zdrowia, oświacie. Dziś działamy praktycznie w każdej branży, a w ostatnich miesiącach nowe komisje Kontry powstały m.in. na Politechnice Śląskiej i w Centrum Onkologii w Gliwicach – mówił Marek Klucewicz, przewodniczący Kontry.

Związkowi gratulowali m.in. parlamentarzyści.  – Bardzo dobrze oceniam współpracę z Kontrą, m.in. w hucie Łabędy. Wierzę, że razem możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, że dzięki takiej współpracy Polska może być lepsza – mówiła Barbara Dziuk, posłanka PiS z Tarnowskich Gór.

-Wasz związek przetrwał trudne czasy i udało mu się zachować swoją tożsamość. Nie daliście się wchłonąć – mówił Paweł Kukiz, kolejny gość posiedzenia. – Wspólnie możemy rozmawiać m.in. o nowym programie socjalnym dla Polski. Bo wiele trzeba jeszcze zmienić, by wreszcie zerwać z ustrojem socjalistycznym, który w wielu dziedzinach trwa tu do dziś. Oczywiście, dobra zmiana jest lepsza, rządzący mają wreszcie podmiotowy stosunek do ojczyzny, ale do zrobienia jest jeszcze mnóstwo. Najbliższa okazja będzie przy wyborach samorządowych. W wielu miastach trzeba zerwać z sitwami, które oplatają samorządy.

– Związki mogą wiele nas nauczyć – twierdził Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu. – Posłowie powinni uczyć się od nich choćby umiejętności liczenia pieniędzy. Niedawno w sejmie wydano 100 tysięcy złotych na szkolenie z savoir vivre. Takich nikomu niepotrzebnych wydatków jest mnóstwo. Tak oceniam m.in. Polską Organizację Turystyczną, która jest niczym innym jak biurem podróży dla zatrudnionych tam osób i kosztuje 50 milionów rocznie. W ten sposób państwo wydaje miliardy!

Wskazywał również na niepokojące zmiany na rynku pracy. Zamiast podwyższać płace, rządzący zgadzają się, by polskich pracowników wypierali pracujący za niższe stawki Ukraińcy. – To rozwiązanie, które na dłuższą metę będzie dla naszych rodaków niekorzystne.

Dariusz Potyrała z OPZZ zwracał uwagę parlamentarzystów, że w Sejmie trwają właśnie prace nad nową ustawą o związkach zawodowych. – To nasze podstawowe narzędzie pracy. Jeśli możliwości działania związków zostaną z niej ograniczone, nie będzie to dobry sygnał dla pracowników.

Barbara Dziuk zapewniła, że nie zgodzi się na zdominowanie dialogu społecznego przez jeden związek zawodowy. Jej zdaniem ustawa powinna być skonsultowana z największymi organizacjami pracowników.

Kilkunastu związkowców Kontry zostało wyróżnionych honorowymi odznaczeniami związku. Otrzymali je: Jarosław Wartak i Dorota Schmatolla (sekcja oświatowa), Dariusz Skwarek (Bumar), Jerzy Piłka (PKM Warszawa), Stanisław Szymański (KWK Bielszowice, Adam Nosek (Tauron), Barbara Przednowek (KWK Makoszowy), Brunon Golecki (Komisja Rewizyjna), Aleksander Kluza (KWK Pniówek) i Marek Kosiarz (sekcja transportu).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “25 lat Kontry! [GALERIA]