Niższe podwyżki dla nauczycieli


Nauczyciele nie będą zadowoleni. Zaplanowana na 1 kwietnia podwyżka ich wynagrodzeń nie wyniesie 5 proc, a zaledwie 1,45 proc.

Od 1 kwietnia 2018 r. nauczyciele mają dostać podwyżki. Z zapewnień MEN wynika, że średnie wynagrodzenia pedagogów wzrosną łącznie o 5,35 proc. Docelowo, za trzy lata, wynagrodzenia w szkołach będą wyższe o 15,8 proc. Jednak podwyżki w 2018 roku wcale nie będą tak duże jak zapowiada MEN. Po pierwsze podwyżki nastąpią dopiero po pierwszym kwartale, po drugie inflacja w roku 2018 planowana jest na poziomie na 2,3 proc. Poza tym podwyżka wynagrodzeń zostanie sfinansowana z rezerwy celowej, czyli z oszczędności związanych z likwidacją dodatków do wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, jak zasiłek na zagospodarowanie oraz dodatek mieszkaniowy.

Co ważne, mimo podwyżek, nadal niektórzy nauczyciele będą zarabiali poniżej minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 2100 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty to 1877 zł, a nauczyciela kontraktowego to 1923 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + fifteen =