PIP chce przeprowadzać zdalne kontrole pracodawców

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-08-01

Dariusz Chrost

Udostępnij

Państwowa Inspekcja Pracy chce przeprowadzać kontrole pracodawców zdalnie. Ma to pozwolić sprostać wymaganiom współczesnego rynku i skuteczniej kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy. PIP pracuje nad reformą umożliwiającą przeprowadzania zdalnych kontroli pracodawców. Trwają intensywne prace nad reformą, która ma na celu modernizację i usprawnienie działania, Inspekcji Pracy próbując w ten sposób pogodzić małą ilość Inspektorów z coraz większą ilością zgłaszanych kontroli.

W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej z głównym inspektorem pracy, Marcin Stanecki poinformował o pracach nad innowacyjną reformą, która ma umożliwić przeprowadzanie kontroli pracodawcy w formie zdalnej. W tym celu zaproponowano m.in. wprowadzenie elektronicznych legitymacji Inspektorów Pracy. Według Marcina Staneckiego największym problemem w chwili obecnej jest zbyt mała liczba Inspektorów. W chwili obecnej jest ich około 1500 i niestety z roku na rok maleje.

Jak wiadomo, Inspektor Pracy jest urzędnikiem państwowym wykonujący zawód zaufania publicznego. Jego obowiązkiem jest zapewnienie poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy na polskim rynku pracy. Jest to praca niezwykle czasochłonna, wiąże się z częstymi wyjazdami oraz jest bardzo odpowiedzialna.

Aby zostać Inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy należy w pierwszej kolejności spełnić szereg wymagań określonych w Ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy:

Posiadać polskie obywatelstwo,

Mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać w pełni z praw publicznych,

Posiadać zaświadczenie o niekaralności,

Posiadać tytuł magistra lub równorzędny oraz posiadać dużą wiedze merytoryczną z zakresu wchodzącego w działania Państwowej Inspekcji Pracy,

Posiadać stan zdrowia pozwalający na zatrudnienia na takim stanowisku.

Marcin Stanecki w jednej z wypowiedzi stwierdził, że w samej Warszawie czas oczekiwania na rozstrzygnięcie skargi może wynosić nawet kilka miesięcy. Według statystyk w ciągu roku jest przeprowadzonych rocznie ok. 60 tys. kontroli na 1500 Inspektorów.

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.