Górnictwo i energetyka pod presją polityki UE

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-10-11

Dariusz Chrost

Udostępnij

Transformacji energetycznej i wynikającej z niej problemów dla polskiego przemysłu poświęcone było posiedzenie Sekcji Krajowej Górnictwa, Energetyki oraz Przemysłu Ciężkiego Związku Zawodowego „Kontra”. Zdaniem naszych związkowców , ta część polskiej gospodarki, z uwagi na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, jest poddawana szczególnej presji.

Przedstawiciele sekcji wypracowali stanowisko, które przesłali do Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce.

"Mając na uwadze posiedzenie Państwa Zespołu w dniu 10 X 2024 w temacie sytuacji w JSW S.A. oraz przyszłości Elektrowni Rybnik zwracamy się o szerszą analizę sytuacji gospodarczej na Śląsku i w zachodniej części Małopolski.

Poza fatalną sytuacją w Grupie JSW (prawdopodobnie wygenerowaną przez obecny zarząd JSW) sytuacja całej energetyki zawodowej, nie tylko Elektrowni Rybnik, w związku z zakończeniem obowiązywania aktualnych zasad rynku mocy w roku 2025 (a nawet przedłużenie wg nowych zasad do końca 2028 r – kontraktowanie na jeden rok) spowoduje olbrzymie perturbacje w Grupie Tauron PE. Jednostki wytwórcze Tauron Wytwarzanie obecnie już wykorzystywane wyłącznie w celach regulacyjnych (bardzo niska ilość godzin pracy i częste odstawienia oraz rozruchy wpływające na żywotność bloków) będą eliminowane w ekspresowym tempie. Nie pozostanie to bez skutków tak w aspekcie społecznym (utrata miejsc pracy i zubożenie lokalnych społeczności w tym i budżetów samorządów) jaki i pogłębienia deficytu wytwórczego energii elektrycznej (Polska jest zmuszona do sprowadzania energii, braki w szczytach zapotrzebowania gdy energia jest najdroższa).

Kolejnym, wynikającym z likwidacji mocy w energetyce, problemem jest sytuacja pozostałych spółek górniczych, poprzez drastyczne pogorszenie wyniku JSW SA jak w soczewce widać jak wrażliwie na wiele bodźców jest górnictwo, poza koniunkturą i wahaniami cen istotne jest trafne prognozowanie wydobycia ale i utrzymanie stabilności dostaw węgla aby te moce wydobywcze były bliskie zapotrzebowaniu. Niestety tak Polska Grupa Górnicza jak i Południowy Koncern Węglowy poza pogarszającymi się od lat wskaźnikami wykorzystania węgla w energetyce zostaną dotknięte bardzo restrykcyjnymi zmianami norm jakości paliw stałych wykorzystywanych w instalacjach poniżej 1MW (ogrzewnictwo indywidualne lub wielorodzinne w małej skali, rolnictwo, przetwórstwo). Decyzje podejmowane aktualnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zdecydowanie negatywnie wpłyną na sytuację ekonomiczną tych spółek ale i całej branży zaplecza górnictwa węgla kamiennego. Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa jak i spółki górnicze w tym temacie prowadziły rozmowy ale wg naszej wiedzy ich argumenty nie przekonały urzędników Ministerstw (MKiŚ oraz MP).  

Również zwracamy uwagę że aktualnie w  MKiŚ trwają prace nad aktualizacją Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do roku 2030. Spotkanie w tym temacie odbyło się w Ministerstwie w dniu 6 września i w ocenie naszych przedstawicieli uczestniczących w tej prezentacji proponowane kierunki doprowadzą do głębokiego ubóstwa energetycznego naszych obywateli. Pod płaszczykiem ekologii i zdrowia są proponowane rewolucyjne w czasie i skutkach zmiany nie tylko w energetyce ale
i innych obszarach gospodarki. Bez zakończonych inwestycji w energetykę jądrową czy upowszechnienia magazynowania energii ale i transformacją zatrudnienia takie regiony jak Śląsk mogą odczuć dotkliwie skutki wprowadzania zasad nowej polityki klimatycznej.

Reasumując, prosimy zwrócić uwagę na cały obszar górnictwa i energetyki gdyż już widzimy symptomy wskazujące na przyśpieszone likwidowanie stanowisk pracy co może wywołać niepokoje społeczne. W energetyce i górnictwie już są prowadzone działania związane z ograniczaniem zatrudnienia czy alokacją pracowników spółek. Jednak te pierwsze skutki odczuły firmy zaplecza gdzie praktycznie z dnia na dzień ograniczany jest zakres usług jakie realizowały na rzecz energetyki i górnictwa co już skutkuje zwolnieniami i pogorszeniem sytuacji ekonomicznej mieszkańców naszego regionu. Zwracamy się również, jeśli to możliwe o zwołanie wyjazdowego posiedzenia Zespołu na Śląsku aby wraz z stroną społeczną omówić w/w zagrożenia dla planowej i racjonalnej transformacji.

 

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.