Kontra o transformacji energetycznej

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-12-16

Dariusz Chrost

Udostępnij

Artur Wilk z Kontry w Tauronie uczestniczył w dwóch ważnych spotkaniach, dotyczących transformacji energetycznej w Polsce.

1.      W Ministerstwie Klimatu 11 grudnia obradował podzespół Rady Dialogu Społecznego ds. Sprawiedliwej transformacji. Celem spotkania jest dyskusja i prace w ramach konsultacji do KPEiK. Głównymi punktami były:

- kontynuacja dialogu społecznego w ramach procesu konsultacji,

- dopracowanie społecznych i gospodarczych aspektów procesu transformacji gospodarki Polski,

- wypracowanie nowych obszarów działań w KPEiK.

Jak mówi A. Wilk, "co istotne, w obszarze konsultacji wskazano aż 6 uwag (z 8), których jesteśmy autorami. Tak ważny temat jak bezpieczeństwo energetyczne, kwestia ciepła systemowego oraz rezerwa bilansowo/strategiczna związana z włączeniem do podstawy systemu bloków klasy z uruchomieniem dodatkowego systemu wsparcia, poza rynkiem mocy. Ta regulacja umożliwi w zakresie transformacji wsparcie w rynku energii niezbędnych bloków energetycznych w systemie – z punktu widzenia operatora systemu. Uczestniczył w spotkaniu także prezes PSE Grzegorz Onichimowski. W ramach jasnej deklaracji nie przewiduje umniejszenia roli w systemie naszych bloków konwencjonalnych – wręcz wskazuje się, że są strategiczne. Problemem jak zwykle jest kwestia budżetu na ich utrzymanie. Zgodnie z propozycją, która jest teraz omawiana, rozwiązać to może dodatkowy system wsparcia – równolegle do rynku mocy, związany z właśnie rezerwą bilansowo/strategiczną. Te właśnie bloki węglowe są na chwilę obecna najtańszą rezerwą KSE w okresie transformacji. Ważnym kierunkiem jest wprowadzenie ich do systemu, a tym samym zwiększenie w ramach procesu transformacji ich dyspozycyjności dla operatora systemu. Wszystko to w aspekcie utrzymania gwarancji w ramach umowy społecznej dla górnictwa, która winna być priorytetem– o czym jednym stanowiskiem wnosimy w ramach dialogu.

2.      W dniu 12 grudnia w siedzibie OPZZ miało miejsce posiedzenie zespołów ds. polityki gospodarczej i finansów publicznych oraz zespołu ds. sprawiedliwej transformacji. Przewodniczący zespołów Artur Wilk oraz Zygmunt Mierzejewski w ramach poruszanych i omawianych tematów wnieśli w dyskusji:

- implementacje dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej

- omówienie trudnej sytuacji w sektorze motoryzacyjnym, gdzie oprócz zmiany technologicznych jest także problem likwidacji branży związanej z produkcją pojazdów spalinowych w kraju,

- omówienie obecnej sytuacji w branży energetycznej – gdzie wnosiłem proces prac związanych z uruchomienie wsparcia dla bloków konwencjonalnych, z wprowadzeniem do systemu naszych jednostek dających możliwość dla operatora systemu zarządzania rezerwą strategiczną,

- omówienie działań związanych z pracami rządu nad Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu

- omówienie obecnych i kolejnych działań w ramach akcji protestacyjno-informacyjnej OPZZ „Transformacja nie likwidacja”

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.